ДОБИТНИК НАГРАДЕ “ПЕТАР МАНОЈЛОВИЋ” ЗА 2018. ГОДИНУ ЈЕ БРАНКИЦА ЈАНКОВИЋ
Објављено:

На Скупштини Геронтолошког друштва Србије од 29.03.2018.године донета је одлука да се Награда „Петар Манојловић“, за 2018. годину додели
БРАНКИЦИ ЈАНКОВИЋ,
повереници за заштиту равноправности,
за укупан допринос геронтолошкој мисли и пракси, као и за посебно ангажовање у раду ГДС.
Новчани износ награде утврдиће УО ГДС, у складу са својим могућностима. Награда ће бити свечано уручена на отварању X Међународног геронтолошког конгреса, 18. маја 2018. у Сава центру у Београду.
Извештај Комисије Геронтолошког друштва Србије за доделу награде “Петар Манојловић” за укупан допринос геронтолошке мисли и праксе
На конкурс за доделу награде „Петар Манојловић“ приспела су два предлога:
- за Владанку Мискин из Савеза пензионера Србије, од Установе Геронтолошки центар Београд и
- за Бранкицу Јанковић, повереницу за заштиту равноправности, од Црвеног крста Србије.
Комисија у саставу: др Лидија Козарчанин, Шанија Сагдати, Мирјана Мајсторовић, проф. др Љиљана Манић и др Сузана Павловић разматрала је приспеле предлоге и одлучила:
Добитник награде “Петар Манојловић” за 2018. годину је
Бранкица Јанковић
Образложење:
Г-ђа Бранкица Јанковић, Повереница за заштиту равноправности је у својој дугогодишњој професионалној каријери радила на различитим пословима који су подразумевали унапређење положаја старијих особа, кроз развој услуга, сервиса, јавних политика и протокола заштите старијих.
Бранкица Јанковић је рођена 1973. године у Чачку. Дипломирала је на Правном факултету у Београду. Докторанткиња је на Факултету безбедности у Београду.
Експерткиња је у области социјалне заштите, заштите старијих лица, заштите права детета и јавне управе и безбедности. Објавила је више стручних радова у области радног и социјалног права, безбедности, социјалне заштите и старења становништва.
Поред тога што је дугогодишња чланица Геронтолошког друштва Србије, чланица је и Удружења стручних радника социјалне заштите, Управног одбора Фондације „Подржи живот“. Била је чланица Европске асоцијације директора резиденцијалних установа за старије особе ЕДЕ и Европске социјалне мреже (ЕСН).
Током професионалне каријере, седам година је била на челу Геронтолошког центра Београд. Као директор Геронтолошког центра Београд установила је стандарде у институционалном збрињавању старијих. Бранкица Јанковић била је члан тима за израду пројекта «Трансформација Установе геронтолошки центра Београд, као и у развијању иновантних услуга ваниституционалне заштите старијих. Бранкица Јанковић допринела је развоју услуга помоћи у кући, дневних центара и клубова и не мање важаном развоју инфоцентра, који старијима из читаве Србије даје могућност да се информишу о најзначајнијим питањима која се њих тичу.
У периоду од 2012. до 2014. године била је државна секретарка у Министарству рада, запошљавања и социјалне политике. Радила је на пројекту ИПА за све програме помоћи у Министарству рада, запошљавања и социјалне политике. Била је шефица Преговарачке групе 19 (Социјална политика и запошљавање) у преговорима о придруживању ЕУ, председница Пододбора за истраживања, иновације, информатичко друштво и социјалну политику, у оквиру Одбора за спровођење споразума о стабилизацији и придруживању. Била је координаторка пројекта ДИЛС – унапређење социјалних и здравствених услуга на локалном нивоу – информатизација система (Светска банка), председница Управног одбора ИПА пројекта Социјална инклузија (УНИЦЕФ), шефица Владине међуресорне радне гупе за израду програма реформи запошљавања и социјалне политике (ЕСРП), чланица Политичког савета за примену Резолуције 1325 Жене, мир безбедност, Национална пројектна директорка на пројектима Борба против сексуалног и родно заснованог насиља и Интегрисани одговор на насиље над женама. Била је на челу три Савета Владе Србије: за питања старости и старења, за особе са инвалидитетом и за права детета.
Током радне каријере учествовала је у изради стратешких и законских докумената, као што су: Стратегија развоја социјалне заштите, Национална статегија о старењу, Стратегија за побољшање положаја особа са инвалидитетом, Стратегија развоја спорта, Закон о платама у јавним службама, Закон о социјалној заштити, Закон о раду, Закон о социјалном предузетништву, Закон о употреби знаковног језика, Закон о бесплатној правној помоћи, Закон о ограничењу одређених права грађана и бројних других подзаконских аката.
Бранкица Јанковић заменица је главног и одговорног уредника часописа Социјална политика, председница уређивачког одбора часописа Актуелности, а чланица је и редакције часописа Социјална мисао.
Рад на месту Поверенице за заштиту равноправности донео је нову област, а то је заштита осетљивих група од дискриминације укључујући и старије особе. Заштита старијих од дискриминације није била само протоколарна, и само у оквиру законских одредби већ и практична, јер је госпођа Јанковић радила на едукацији самих старијих жена и мушкараца, као и старијих волонтера Црвеног крста Србије. Отпочела је са израдом индикатора дискриминације над старијима, а покренула је и медијске кампање о равноправности.
И на крају, не мање значајан је и њен допринос научно истраживачком раду који је био усмерен на прикупљање података и израду препорука за доносиоце одлука у циљу измена и унапређења политика и пракси. Део истраживачког рада односио се на насиље над старијима, али и на посебне околности у којима старији живе на селу или у граду, наравно и истраживања која се тичу људских права страијих.
Бранкица Јанковић је својим радом утицала на развој геронтолошке мисли и праксе, али и на промовисање рада, развоја и одрживости Геронтолошког друштва Србије и то у врло тешким тренуцима за Друштво. Својим несебичним и волонтерским ангажовањем помогла је активностима и у одржавању неколико последњих Геронтолошких конгреса.
Добитница је републичке награде за допринос развоју система социјалне заштите коју додељује Удружење стручних радника социјалне заштите Републике Србије, као и Златног точка за допринос заштити људских права ромске националне мањине коју додељује Национални Савет Рома.
Предлог да награда „Петар Манојловић“ буде додељена Бранкици Јанковић, поред предлагача подржали су и:
- Волонтерски сервис Звездаре – Радмила Пеција Урошевић
- Центар за подршку и инклузију HELP NET
- Универзитет за треће доба такође је сагласан – Милена Јовановић Дељанин
- Amity – Нада Сатарић
- Сања Милорадовић – пријатељица мреже Хуманас
- Мрежа “Хуманас”
Новчани износ награде утврдиће УО ГДС, у складу са својим могућностима, до 10. Међународног геронтолошког конгреса, 18. маја 2018, где ће награда бити свечано уручена.
Комисија за доделу награде „Петар Манојловић“
Геронтолошког друштва Србије
Београд, 28.2.2018.