Kada govorimo o starijim osobama i samoubistvu moramo biti svesni da je to ozbiljan problem u ovoj dobnoj grupi a stope samoubistava su posebno visoke među starijim muškarcima.
Koji su znaci upozorenja za samoubistvo kod starijih osoba?
Važan prvi korak u sprečavanju samoubistva je prepoznavanje znakova upozorenja. Pored eksplicitnog izražavanja suicidalne namere, postoje određena ponašanja koja mogu ukazivati na to da starija osoba razmišlja o samopovređivanju. Ova ponašanja uključuju:
- Gubitak interesovanja za aktivnosti u kojima su ranije uživali
- Davanje dragocenih stvari ili promene testamenta
- Izbegavanje društvenih aktivnosti
- Zanemarivanje brige o sebi, lične higijene i zdravstvene terapije
- Pokazivanje opsesije smrću
- Nedostatak brige za ličnu bezbednost
Cilj prevencije samoubistava je da smanji faktore rizika za samoubistvo i ojača zaštitne aktore koji štite pojedince od samoubistva.
Faktori rizika:
- Depresija i drugi mentalni zdravstveni problemi
- Problemi sa zloupotrebom supstanci (uključujući lekove na recept)
- Fizička bolest, invaliditet i bol
- Socijalna izolacija
Zaštitni faktori:
- Briga o mentalnim i fizičkim zdravstvenim problemima
- Društvena povezanost
- Veštine suočavanja i prilagođavanja promenama
Uspešni koraci u prevenciji
Potrebno je da prevencija bude usmerena na socijalne determinante zdravlja, čime se ublažava dejstvo faktora rizika za samoubistvo (usamljenost, finansijska nesigurnost..) a zaštitni faktori bivaju ojačani kroz jačanje socijalnih interakcia.
Razvijanje programa i usluga za prevenciju samoubistava koji bi podržali starije osobe, ali i neformalne negovatelje. Jačanje podrške za mentalno zdravlje i dobrobit u ustanovama za smeštaj starijih trebalo bi da bude prioritet.
Borba protiv ejdžističkih stavova i diskriminacije u zdravstvenim i socijalnim ustanovama i društvu uopšte je takođe značajan korak ka prevenciji.